U18-as Európa-bajnokság 2017, Sopron

Ukrajnával és Szerbiával lett teljes a 2013-as Európa-bajnokság mezőnye

2012.07.15. 05:48 | EB-selejtező 2012

Szombaton lezárult a 2013-as franciaországi női kosárlabda Európa-bajnokság selejtezősorozata. Az utolsó forduló előtt még két kiadó hely volt. Végül Ukrajna a magyar válogatott legyőzésével kvalifikálta magát, míg a szerbek a papírformának megfelelően megverték az észteket és ezzel szintén készülhetnek a jövő évi kontinenstornára.

Az A-csoportból a magyar válogatott ukrajnai vereségéről már nagy terjedelemben beszámoltunk. A csoport másik mérkőzésének nagy tétje nem volt. Izrael végül 58-47-re legyőzte Portugáliát és ezzel megszerezte negyedik győzelmét. A portugálok egy félidőn át szépen tartották magukat, a szünetben még csak 30-28-ra vezetett az izraeli csapat. A harmadik negyedet azonban Katia Levitsky ponterős játékának köszönhetően 18-7-re nyerte Izrael és ez döntőnek bizonyult.

Ukrajna – Magyarország 73–66 (14–22, 21–16, 22–13, 16–15)
Izrael – Portugália 58–47 (14–12, 16–16, 18–7, 10–12)

A csoport végeredménye

1. Fehéroroszország  8	 6/2	505/435	14 pont
2. Ukrajna           8	 5/3	538/483	13
3. Magyarország      8	 5/3	538/471	13
4. Izrael            8	 4/4	494/500	12
5. Portugália        8	 0/8	379/565	8

A B-csoportban azzal, hogy Szerbia szerdán 5 ponttal legyőzte Lengyelországot eldőlt: ha a szerbek megverik a még nyeretlen észteket, akkor kijutnak az EB-re. Ha kikapnak, akkor jövő nyáron Lengyelország szerepel a kontinenstornán. Nos, a szerbek semmit sem bíztak a véletlenre. Egy negyed után 30-16-ra vezettek és végül a 21-21 pontos Dabovic-Maksimovic duó vezérletével 97-58-as győzelmet arattak. Sara Krnjic 18 perc alatt 18 pontot és 7 lepattanót jegyzett. A csoport másik mérkőzésén a lengyelek a papírformának megfelelően 64-51-re verték Svájcot, de a három 6/2-es mutatóval álló csapat körbeveréséből esélyük sem volt jól kijönni.

Lengyelország – Svájc 64–51 (14-6, 26-21, 12-12, 12-12)
Észtország – Szerbia 58–97 (16-30, 14-18, 13-18, 15-31)

1. Montenegró	  8	6/2	568/464	14 pont
2. Szerbia	  8	6/2	655/496	14
3. Lengyelország  8	6/2	509/456	14
4. Svájc 	  8	2/6	441/574	10
5. Észtország     8	0/8	454/637	8

A C-csoportból Szlovákia és Litvánia már korábban bebiztosította a továbbjutó helyét. Itt csak a csoportelsőség volt kérdéses. Szlovákia végül 93-54-re átgázolt Szlovénián és ezzel az ötös élén végzett. A csoport másik mérkőzésén a belgák 72-61-re megverték Hollandiát és így megszerezték az első győzelmüket. A tét nélküli, de igen pikáns Benelux rangadó éles csatát hozott. A harmadik negyed végén még csak 53-52-re vezettek a belgák, a negyedik szakasz elején azonban sikeres távoli dobásokkal eldöntötték a győztes kilétét.

Szlovákia – Szlovénia 93–54 (20-13, 22-13, 18-13, 33-15)
Belgium – Hollandia 72–61 (15-13, 16-26, 22-13, 19-9)

1. Szlovákia 	8	7/1	552/453	15 pont
2. Litvánia	8	6/2	558/453	14
3. Szlovénia    8	4/4	510/538	12
4. Hollandia 	8	2/6	448/550	10
5. Belgium	8	1/7	464/538	9

A D-csoportban már múlt héten szombaton eldőltek a fontos kérdések. Az utolsó játéknapon Románia hosszabbításban a 26 pontos Marginean vezérletével 75-68-ra verte Bulgáriát. Ezzel a románok 3/5-ös mutatóval zártak, ami ettől a csapattól bravúr. A svédek pedig megkoronázták nyári teljesítményüket, 73-62-re nyertek Németországban. Ezzel pedig 7/1-es mutatóval a csoport élén zártak Spanyolországot megelőzve.

Románia – Bulgária 75–68 (23-15, 8-13, 19-18, 12-16, 13-6)
Németország – Svédország 62–73 (20-21, 18-22, 8-14, 16-16)

1. Svédország      8	7/1	601/520	15 pont
2. Spanyolország   8	6/2	548/455	14
3. Németország     8	3/5	496/515	11
4. Románia	   8	3/5	518/569	11
5. Bulgária	   8	1/7	472/576	9

Az E-csoportban szintén nem volt tétje a találkozóknak. A jelentősen megfiatalított olasz válogatott 82-62-re nyert Finnországban és ezzel toronymagasan a csoport élén végzett. Görögország hiába nyert Luxemburgban, nem tudott olyan eredmény születni, hogy Lettország elé kerüljenek.

Finnország - Olaszország 62–82 (21-22, 17-21, 16-24, 8-15)
Görögország – Luxemburg 70–62 (18-7, 20-18, 17-19, 15-18)

1. Olaszország  8	7/1	576/465	15 pont
2. Lettország	8	5/3	547/437	13
3. Görögország 	8	5/3	516/468	13
4. Finnország 	8	3/5	539/537	11
5. Luxemburg 	8	0/8	429/700	8

Ezzel egy hónap kőkemény küzdelem és 100 tétmérkőzés után teljessé vált a 2013-as franciaországi női kosárlabda Európa-bajnokság mezőnye. A selejtezőből Fehéroroszország, Ukrajna, Montenegró, Szerbia, Szlovákia, Litvánia, Svédország, Spanyolország, Olaszország és Lettország kvalifikálta magát. Ezen 10 gárda az olimpiai résztvevő Oroszország, Törökország, Franciaország, Csehország, Horvátország és Nagy-Britannia mellé csatlakozik. Az Európa-bajnokság csoportjait szeptember 21-én sorsolják. A tornát 2013. június 15. és 30. között rendezik Lille, Orchies, Trelaze, Vannes és Vendespace városában.